Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

 

      

 

    

 

  

 1. Úvod
 2. NĚCO O TOPENÍ
 3. Montáž topení
Co obnáší montáž topení

Příklad montáže teplovodního topení Webasto Thermo top E do vozidla:

 • značka vozidla - Kia Ceed
 • rok výroby - 2009
 • parametry motor - 1,6 CRDi 85kW
 • klimatizace - automatická
 • řazení - manuální

Je montáž do tohoto vozidla možná ? ANO

 1. Montážní protokol existuje - pusťme se do díla.
 2. Tak takto vypadá topení vč. příslušenství (univerzální sada).
 3. Seznámení s vozidlem a jeho motorovým prostorem. Co budeme vše demontovat a kde bude topení umístěno. (V našem případě před levým kolem řidiče.)
 4. Před vlastní montáží topení odvětráme nádrž, upustíme tlak z chladícího systému, a odpojíme baterii. Nyní demontujeme nárazník, u nových vozidel je to otázka cca 10 min. (U naší Kie to znamená demontáž horního plastového krytu, drží ho 9 plastových nýtů a následně 2 šroubky vrch , 2 šroubky bok z podběhu a 9 plastových nýtů ze spodu, tentokrát s šroubovacím hřebem.
 5. V tomto prostoru bude topení umístěno. Provedeme přesné měření dle protokolu a provedeme vrtání. U některých vozidel, bývají montážní otvory v karoserii již od výroby přichystány, takže montáž topení se obejde bez jediného vrtání.
 6. Ošetříme antikorozně karoserii a nanýtujeme závitové matice. Je potřeba, aby topení bylo řádně uchyceno , váží okolo 3 Kg. Přesuneme původně uchycený kabelový svazek.
 7. Namontujeme držák topení. Tento držák není součástí univerzální sady a je potřeba ho zakoupit jako součást speciální sady pro montáž topení do vozidla Kia Ceed. Jelikož tato sada v našem případě neobsahuje nic podstatného, bez něhož bychom se neobešli, montujeme topení bez ní a držák jsme si vyrobili. Pokud by se ale jednalo o montáž do vozidla Kia Ceed 2.0 CRDi, bylo by to již na zváženou, protože bychom potřebovali jehlu paliva, která rovněž není součástí univerzální sady.
 8. K topení připojíme kabelový svazek a namontujeme ho do držáku.
 9. Napojíme topení do chladící soustavy vozidla. Pro lepší přístup demontujeme částečně sání motoru. Dle protokolu provedeme řez hadice a napojení propojkami na hadice nezávislého topení. Než začneme řezat upustíme chladící směs ze systému. Tady velice jednoduše, Kia Ceed má na chladiči v pravo vypouštěcí šroub.
 10. V našem případě jsme na hadice ještě navlékli ochranu. Ta rovněž není součástí univerzální sady.
 11. Na topení namontujeme trubku sání, kterou vedeme kolem baterie, pod držák baterie, kde na jejím konci bude upevněn pod baterií filtr sání vzduch topení.
 12. Objímkami zafixujeme k držáku baterie také vodní hadice. Ty jsou dále pod reflektorem připojeny k agregátu NT.
 13. Napojíme na topení hadičku paliva, kterou následně spolu s kabelovým svazkem táhneme pod vozidlo a vedeme k palivovému čerpadlu. Hadičku jsme opatřili rovněž ochranou, není součástí univerzální sady.
 14. Nainstalujeme kabelový svazek, pojistky vč. patice relé větráku upevníme pomocí držáku L na šroub pojistkového boxu vozidla. Jednotlivé svazky nasměrujeme dle potřeby. (svazek ovládání topení, ovládání ventilace, svazek k pal. čerpadlu, +/- pól baterie.)
 15. Průchod el. instalace do vozidla, svazek ovládání topení, ovládání ventilace.
 16. Pro napojení ventilace, je potřeba kompletně vybudovat odkládací box u spolujezdce. Napojení se realizuje na stávající relé ventilace, dle schématu z protokolu.
 17. K ovládání ventilace nezávislým topením, je potřeba ještě připojit do systému ovládací panel klimatizace, rovněž dle schématu z protokolu. V tomto případě, je napojení se na ventilaci vozidla poměrně komplikované a na demontáž náročné. U některých vozidel je to zase naopak jednoduchá záležitost.
1 Zástavbový protokol k montáži existuje 2-Topení vč příslušenství3-Motorový prostor vozidla4-Příprava - Nárazník dole5-Kde bude topení umístěno6-Příprava pro držák topení7-Montáž držáku topení8-Montáž agregátu topení9-Příprava a napojení vodního okruhu10-Vodní okruh napojen11- Filtr sání topení12-Upevnění hadic 13-Hadička paliva14- Instalace kabeláže topení15-Průchod el. instal. do vozidla15-Průchod el. instal. do vozidla 2 16-Demontáž odkládacího boxu.16-Napojení na stávající relé ventilace17-Panel automatické klimatizace17-Napojení na panel automatické klimatizace.

Montáž nezávislého topení Webasto

vyhřáté autoJak vypadá montáž teplovodního nezávislého topení