Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

 

      

 

    

 

  

  1. Úvod
  2. NĚCO O TOPENÍ
  3. Jak topení pracuje
Jak nezávislé topení pracují

Nezávislá topení pracují na principu využití tepelné energie při spalováním pohonných hmot. Přičemž u teplovodního topení se přes výměník nezávislého topení ohřívá voda, u teplovzdušného topení zase vzduch.

Zapnutí topení

Při zapnutí topení, provede řídící jednotka topení diagnostiku jednotlivých komponentů,  teprve po té co zjistí, že jsou všechny komponenty v pořádku, (v toleranci) uvede se topení do fáze startu. Tato fáze je u každého výrobce, ale také typu topení "jiná". Z pravidla se začne točit motor (dmychadlo), někde konstantními minimálními otáčkami, někde pouze na chvíli a poté se vypne atd. Zároveň dochází ke žhavení, to v topení zajišťuje dnes keramický žhavící kolík - tyčinka (dříve žhavící svíčka). Řídící jednotka neustále provádí diagnostiku, a může topení v této chvíli odstavit např. při ( podpětí, napětí na baterii klesne pod 10 V / 20 V , vadný žhavič , vadný motor dmychadla.) Po určitém časovém úseku začne vlastní podávací čerpadlo vstřikovat palivo do topení. To je dle konstrukce topení, buď přes sítko rozprášeno, nebo dodáno na porézní hmotu hořáku. Dmychadlo nám dodává vzduch, podávací čerpadlo palivo, žhavící kolík je nažhaven, dochází k zapálení plamene a topení začíná hořet. Žhavící kolík ještě nějakou dobu žhaví a topení přechází při úspěšném startu do fáze hoření. Řídící jednotka odpojí žhavení a provede kontrolu hoření přes hlídač plamene, který informuje , zda li hoří v topení plamen. Topení přechází do plného výkonu , popřípadě požadovaného dle regulace. (vzduch voda). Topení je možno vypnout buď ručně pomocí ovladače, nebo se vypne samo automaticky po ukončení časového úseku, topení přechází do fáze větrání a automaticky se vypíná po cca 2 minutách. Pří větrání topení dochází také k tzv. odpálení strusky, to jest, žhavící kolík se na okamžik nažhaví a vyčistí.

Regulace topení

  • Vodní topení : plný výkon / poloviční výkon
  • teplovzdušné topení : plynulá regulace v plném rozsahu max. - min.

Doba provozu topení

  • Teplovzdušné topení je možno provozovat víc jak 10 hodin v kuse i déle, záleží na kapacitě a stavu baterie. Spotřeba 2 kW topení Ateso je při startu 100 W, při provozu za max. výkonu topení 35 W. (v topení je jeden elektromotor, který zajišťuje jak dodávku vzduchu k hoření, tak dodávku vzduchu k ochlazování výměníku.)
  • Teplovodní topení dle originálních ovladačů max. 2 hodiny. Při použití jiného ovládání nebo obyčejného vypínače lze tuto dobu prodloužit, ovšem u topení Webasto Thermo top E,C,P je tato doba omezena rovněž řídící jednotkou. Příkon vodních topení např. u topení Hydronic D4WSC je 35/23 W  plný/poloviční výkon, při čemž k celkovému příkonu je potřeba přičíst příkon nastaveného stupně ventilace ve vozidle. Je li topení provozováno v osobním vozidle, stačí většinou pouze cca 20-30 min provozu, dle teploty okolí. Přibližně stejnou dobu by potom mělo vozidlo ujet, aby se dobil akumulátor.

 

řez Airtronic D2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

řez Hydronic D4WSC


řez webasto AT 2000 ST


řez Webasto Thermo top 90 ST


Animace jak funguje nezávislé topení

čekejte prosím animace se načítá


Jak topení pracuje

Nezávislé topení vyhřáté autovyužívá tepelné energie při spalováním pohonných hmot.